دانشکده پرستاری ومامایی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کاشان
تولید، دانش بنیان، اشتغال آفرین

شناسه استاندارد بین المللی کتابخانه دانشکده پرستاری و مامایی: IR-200620007

  http://research.ac.ir

http://rsf.research.ac.ir

 

 

معرفی

این کتابخانه بزرگ ترین کتابخانه دانشکده ای و واحدهای تابعه دانشگاه علوم پزشکی کاشان می باشد و هدف کتابخانه گردآوری مجموعه ای غنی و گسترده مربوط به مطالعات پرستاری،مامایی،اتاق عمل و...می باشد.
و عمده جامعه هدف این کتابخانه دانشجویان پرستاری ، مامایی ، اتاق عمل و فوریتهای پزشکی در تمامی مقاطع تحصیلی و اعضای هیئت علمی و کارکنان می باشد.
هسته اصلی کتابخانه دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی کاشان در سال1365 تشکیل گردید. ساختمان کتابخانه با مساحت بیش از 300متر مربع درطبقه دوم ساختمان دانشکده پرستاری و مامایی بنا شده بود.
در آبان ماه 1394 ، دانشکده پرستاری و مامایی تغییر مکان داده و به ساختمان جدید منتقل شدند . کتابخانه  جدید با مساحت 222 متر در طبقه دوم  دانشکده بنا شده است در این کتابخانه 22613 جلد کتاب (فارسی و لاتین) و 920 سی دی و 242 عنوان پایان نامه فارسی  و 34 طرح تحقیقاتی موجود می باشد .

چشم انداز کتابخانه

کمک به ارتقاء سطح کیفی آموزش و پژوهش در دانشگاه

برگزاری کارگاههای آموزشی اطلاع یابی و منابع الکترونیک برای اعضای هیات علمی و دانشجویان

پشتیبانی از اهداف آموزشی، پژوهشی و فرهنگی از طریق تامین نیازهای اطلاعاتی اساتید، دانشجویان

ارتقای سطح کمی و کیفی منابع اطلاعاتی علمی- تخصصی و مرجع

سازماندهی موثر مجموعه به منظور افزایش میزان دسترسی به آن

انجام آموزش های لازم جهت جستجوی اطلاعات و استفاده هر چه بهتر از منابع

برقراری ارتباط با سایر مراکز اطلاع رسانی  جهت رفع کمبود منابع

کمک به تحقیق و پژوهش

نیازسنجی اطلاعاتی جامعه کتابخانه با توجه به رشته های آموزشی و اهداف دانشگاه

 گردآوری متون اعم از کتب چاپی فارسی و غیر فارسی

بخش گردش و امانت
 این بخش گردش و امانت کتاب را بر عهده دارد. جهت عضویت در کتابخانه باید به کتابخانه مرکزی واحد پذیرش اعضا مراجعه نمایند.

مخزن کتابخانه بصورت قفسه باز می باشد. بدین صورت که مراجعه کننده می تواند وارد مخزن شده و کتاب مورد نظر خود را انتخاب کند. مراجعه کنندگان برای آگاهی از محل دقیق کتابها و یافتن سریع آنها، می توانند با استفاده تابلو راهنما و یا به کمک کتابدار این عمل را انجام دهند.

بعد از انتخاب کتاب باید کتاب را تحویل کتابدار بخش امانت بدهند.برای دریافت کتاب همراه داشتن کارت عضویت الزامی است و هر فرد باید شخصا برای امانت کتاب مراجعه نماید. دانشجویان حداکثر مجاز به دریافت 5 منبع اطلاعاتی (کتاب و سی دی ) بمدت 10 روز می باشند.چنانچه دانشجویان متقاضی تعداد نسخه های بیشتری از کتاب باشند می توانند با در دست داشتن کارت عضویت و یا کارت دانشجویی بطور موقت در سالن مطالعه از کتابها استفاه نمایند.

دانشجویان محترم موظف هستند نسبت به بازگشت و یا تمدید کتاب در زمان تعین شده اقدام نمایند چنانچه کتاب مذکور از طرف اعضاء دیگر کتابخانه مورد درخواست نباشد (رزرونشده باشد) و از زمان بازگشت کتاب به کتابخانه نگذشته باشد(کتاب تاخیر نداشته باشد) بمدت 10 روز دیگر قابل تمدید خواهد بود.

چنانچه دانشجویان محترم در تحویل کتابهای خود در موعد مقرر به کتابخانه سهل انگاری نمایند و در زمان تعیین شده نسبت به بازگشت و یا تمدید کتاب اقدام ننمایند بمدت دو برابر زمان تاخیر از دریافت کتاب محروم خواهند شد (کارت عضویت آنان بایگانی خواهد شد)اگر فرد مذکور چندین بار در تحویل کتابهای امانتی خود به کتابخانه سهل انگاری نماید کارت عضویت سوراخ می گرددو چنانچه کارت عضویت سه مرتبه سوراخ شود حق عضویت آنان بطور دائمی از کتابخانه مرکزی باطل خواهد شد.

کتابهای مرجع (فرهنگها ،دایره المعارفها ،لغت نامه ها و ...) امانت داده نمی شونددر ضمن پایان نامه ها هم امانت داده نمی شوند .

کتابهای رفرنس (کتابهایی که با علامت R مشخص شده اند) فقط یک شب امانت داده می شونداین کتابها در بعدازظهر امانت داده می شوند ودر اولین ساعات صبح روز بعد باید به کتابخانه بازگردانده شوند. چنانچه مراجعین در بازگرداندن کتابهای رفرنس و کتابهای رزروی تاخیر داشته باشند کارت عضویت آنا ن بنابر صلاحدید کتابدار مسئول بخش امانت بمدت 3برابر زمان تاخیر و یا بیشتر بایگانی خواهد شد. 

در حال حاضر کتابخانه دارای یک دستگاه کامپیوتر متصل به پرینتر می باشد که این دستگاه جهت جستجوی منابع کتابخانه ای برای عموم مراجعینن و پرینت مقالات فقط برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی می باشد .

بخش مجموعه سازی:

وظیفه انتخاب ، سفارش ، تهیه و ثبت کلیه منابع کتابخانه به عهده این بخش می باشد.در نتیجه با گرفتن نیازهای اطلاعاتی دانشجویان و اعضا هیات علمی سعی میشود منابع مورد درخواست از طریق خرید ازکتابفروشیها ، نمایشگاهها و ... تهیه گردد.

 بخش فهرست نویسی:

 فهرستنویسی کتب فارسی و لاتین از جمله فعالیتهای این بخش می باشد

 بخش آماده سازی:

مهرزدن ، الصاق عطف و جیب کتاب و برگه آرایی از وظایف این بخش می باشد.

بخش نشریات ادواری:

نشریات ادواری کتابخانه شامل نشریات فارسی و لاتین می باشد. نشریات لاتین از طریق کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی کاشان تهیه می شود. برخی نشریات فارسی از طریق اشتراک و برخی هم به کتابخانه دانشکده اهدا می گردد.

تعداد 44عنوان مجله فارسی در بخش نشریات کتابخانه موجود می باشد که هر دانشجو می تواند 3 عنوان مجله را برای یک مدت مشخص به امانت ببرد.

تعداد مجلات لاتین 24عنوان می باشد که اساتید و دانشجویان جهت زیراکس از مقالات می توانند از آنها استفاده نمایند.

از آبان ماه سال 1395 بخش نشریات ادواری و مجلات به صورت چاپی منحل گردید و مراجعین از طریق اتصال به اینترنت می توانند به مجلات و نشریات عمومی و تخصصی و روزنامه های مورد نظر دسترسی یابند .

 سالن مطالعه:

هم اکنون کتابخانه دارای دو سالن مطالعه مجزای خواهران و براداران می باشد . ظرفیت سالن مطالعه خانمها 30 نفر و آقایان 30 نفر می باشد

قوانین امانت کتاب : 

هر دانشجو می تواند تعداد مجاز5 کتاب را  به امانت ببرد و موظف است در زمان مقرر نسبت به برگشت یا تمدید آن اقدام نماید
هر کتاب مرجع یک روز و هرکتاب غیر مرجع ده روز امانت داده می شود
کتب امانت گرفته شده در صورت موجود بودن نسخ دیگر تا سه بار قابل تمدید هستند
در صورت تاخیر کتب مرجع به ازای هر روز تاخیر چهار روز کارت عضویت شما بایگانی می شود
در صورت تاخیر کتب  غیر مرجع به ازای هر روز تاخیر دو روز کارت عضویت شما بایگانی می شود
در صورت تاخیر در ایام امتحانات زمان بایگانی دو برابر خواهد شد
برای تسویه حساب در صورت تاخیرکتب به ازای هر روز 100 تومان جریمه نقدی  دریافت می شود

عبارت خود را درج و جهت جستجو
تنظیمات قالب