اندیشیدن در زندگی‌ نقش مهمی دارد. اندیشیدن به نگرشمان شکل می‌دهد. با اندیشیدن می‌توانیم زندگیمان را دگرگون کنیم .

4:52:58 AM 1399 / 03 / 07
 
اخبار دانشکده

اختراع

اختراع دستگاه «درمان ترکیبی ‹‹ combination therapy »

اختراع دستگاه «درمان ترکیبی ‹‹ combination therapy »

 

توسط دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی کاشان صورت گرفت

معاون پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی کاشان از اختراع ‹‹ combination therapy» (درمان ترکیبی) توسط دانشجوی رشته پرستاری آقای رسول مختاری  در این دانشگاه خبر داد.

دکتر غلامعلی حمیدی گفت: با اختراع این دستگاه، سرعت التیام در زخم‌های مزمن، دیابتی، بستر و تروما افزایش می‌یابد.

وی با اشاره به اینکه برای این دستگاه و ثبت آن تاکنون 50 میلیون ریال توسط دانشگاه علوم پزشکی کاشان هزینه شده است افزود: این دستگاه علاوه بر ایجاد فشار منفی ،عمل شست‌وشوی خودکار زخم، تنظیم دمای محیط زخم ، ایجاد پانسمان بسته و اکسیژن درمانی را همزمان انجام می‌دهد و در افزایش سرعت  بهبود سریع زخم کاربرد دارد. 

وی تصریح کرد: این دستگاه در مدت دو سال و نیم  طراحی و ساخته شده است و قادر است  سرعت التیام زخم را افزایش دهد.

به گفته وی، این دستگاه بدون دخالت نیروی انسانی، ابتدا سرم قابل شست‌وشو را به دمای 34 درجه سانتیگراد می‌رساند و از سه ناحیه به روی سطح زخم پاشیده و آن را شست‌وشو می‌دهد و سپس سرم جمع شده برروی سطح زخم را ساکشن کرده و آن را خشک می‌کند.

دکتر حمیدی اضافه کرد: بعد از خشک شدن سطح زخم، اکسیژن خالص را دریافت و به دمای 34 درجه سانتیگراد می‌رساند و یک دقیقه با فشار روی زخم گذاشته و سپس به مدت یک دقیقه موضع زخم را تحت فشار منفی قرار داده کرده و زخم را مکش می‌کند و زمانی که خون‌رسانی به بافت بیشتر می‌شود لبه‌های زخم به هم نزدیک‌تر شده و با این کار سرعت التیام زخم افزایش می‌یابد،این این دستگاه ازسرد شدن زخم جلوگیری می کند تاعمل پرولیفراسیون قطع نشود .

وی با بیان اینکه این دستگاه روی 30 رأس خرگوش آزمایش شده یادآور شد: در این آزمایش برای 15 مورد از خرگوش‌ها از پانسمان ساده استفاده و برای 15 خرگوش دیگر ازاین دستگاه استفاده شد که در نتیجه سرعت التیام زخم خرگوش‌هایی که در مورد آنها دستگاه استفاده شده بود افزایش دو برابری را نشان می‌داد. این نتایج براساس مطالعات بالینی وبافت شناسی ثابت شده است .

به گفته وی، این دستگاه نمونه خارجی به معنای واقعی ندارد ودستگاهها ی مشابه تنها عمل ایجاد فشارمنفی راانجام می دهند نتایج این مطالعات درحال چاپ دریک مجله بین المللی می باشد .

معاون پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی کاشان همچنین از اختراع دستگاه هوشمند «گرما درمانی، سرما درمانی و حرکت‌ درمانی» برای جلوگیری از گرفتگی و سفتی عضلات خبر داد و گفت: با برنامه‌ای که به این دستگاه داده می‌شود، انگشتان، مچ، زانو استخوان لگن و سایر نواحی بدن فرد بیمار در حال کما در ساعت مشخص حرکت داده شده و از خشک شدن اندام و عضلات بیمار جلوگیری به عمل می‌آید.

دکتر حمیدی تحریک شنوایی بیماران در وضعیت کما را یکی دیگر از کاربردهای این دستگاه اعلام کرد و اضافه کرد: صحبت کردن با بیمار در حال کما به جای همراه بیمار یکی از قابلیت‌های این دستگاه است که قبل از هر حرکتی به بیمار می‌گوید چه کاری انجام دهد.

وی خاطرنشان کرد: صدای مورد نیاز از قبل روی یک MP3 ضبط و به این دستگاه داده می‌شود و بعد از آزمایش صدا با برنامه زمان‌بندی مشخصی که به دستگاه داده صدای ضبط شده به صورت خودکار برای بیمار پخش و موجب تحریک شنوایی می‌شود.

وی جلوگیری از دردهای عضلانی و سفتی عضلات را یکی دیگر از کاربردهای این دستگاه اعلام کرد و متذکر شد: با برنامه‌ای که به این دستگاه داده می‌شود از ابتدا تا انتها به مانند یک کیسه آب سرد و یا آب گرم عمل کرده و از  دردهای عضلانی جلوگیری می‌کند.همچنین این دستگاه قادر است ازایجاد ادم و زخم بستر دراندام تحالنی جلوگیری نماید و بادادن بهترین وضعیت آناتومی به اندام تحتانی از کنتراکچر جلوگیری می کند .

وی، هزینه ساخت این دستگاه را 25 میلیون ریال اعلام کرد.

منبع : http://research.kaums.ac.ir/

 

ساعت : 13:59 -  روز  : چهار شنبه  - 17 /  8 / 1391 /  شماره خبر : 30 / تعداد نمايش :1369

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران: